Rekordowe ceny paliw stałych, a szczególnie gazu i węgla spowodowały, że z dnia na dzień rośnie zainteresowanie pompami ciepła. W obecnej sytuacji, która raczej prędko się nie unormuje, warto rozważyć inwestycję w ekologiczne urządzenie, które ogrzeje cały dom, a w lato również go ochłodzi - przeczytaj wpis i dowiedz się z czym wiąże się inwestycja w tę technologię!
PRZYPOMINAJKA - jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem, gdyż wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, oznacza to, że pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza domu. Jej prace można porównać do lodówki - ale w odwrotnej kolejności.
Inaczej mówiąc pompa ciepła przekazuje ciepło z dolnego źródła do górnego, przekształcając energię cieplną w energię ogrzewającą budynek oraz wodę. A wszystko dzieje się za sprawą czynnika chłodniczego, który znajduje się w jednostce zewnętrznej.
Czy w 20 letnim domu mogę zamontować pompę ciepła?
Nie ważne czy jesteś na etapie budowy domu czy termomodernizacji budynku mieszkalnego po dziadkach - pompa ciepła sprawdzi się w każdym budynku, który spełnia główne standardy energetyczne.
Przede wszystkim należy sprawdzić bądź obliczyć całkowity metraż budynku, aby poprzez małe ubytki nie zaniżyć mocy dobieranej pompy ciepła.
Najważniejsze są jednak parametry w zakresie izolacji budynku - ścian, podłogi oraz dachu - im nowsze budownictwo tym lepsza i mniej odczuwalna różnica.
Istotnym elementem będzie również rodzaj i ilość okien oraz drzwi, ponieważ są to miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła w zimie. Poza tymi głównymi elementami jest jeszcze kilka pobocznych, takich jak ilość osób w domu, przybliżone zużycie wody - są to informacje, które pozwolą dobra prawidłowe zasobniki na wodę użytkową, które zostaną połączone z pompą ciepła.
Warto wspomnieć, iż urządzenie, jakim jest pompa ciepła można zainstalować również w szeregowcu, lokalu usługowym, a nawet w mieszkaniu na 5 piętrze. Podstawowym ograniczeniem jest montaż jednostki zewnętrznej, która wygląda i pracuje jak klimatyzator.
W zależności od mocy pompy ciepła, jednostka zewnętrzna ma jeden lub dwa wentylatory. Można ją zamontować nawet kilka metrów od domu, choć oczywiście im bliżej, tym niższe koszty i mniejsza utrata ciepła. Różnica poziomów nie stanowi problemu jeśli nie przekracza 2 pięter.
Jeżeli chodzi o umiejscowienie - najlepiej, aby nie stał zbyt blisko okien oraz sąsiadów, aby po otwarciu okna nie słyszeć jego pracy. Dźwięk nie jest zbyt głośny, jednak nie którym może przeszkadzać. Istnieje również możliwość zakupu pompy ciepła, która pracuje w trybie cichym, jest ona nieco droższa od standardowych modeli, lecz w niektórych przypadkach warto dołożyć do jej zakupu.
Jeżeli chodzi o nowe budownictwo, tak samo jak w przypadku termo-modernizowanych domów, ważne są wszystkie powyższe parametry. Dużym plusem jest jednak fakt, iż nie musimy wygospodarowywać dodatkowego miejsca na skład opału,kotłownię i pozostałą infrastrukturę, która jest niezbędna przy eksploatacji np. kotła gazowego czy pieca na paliwo stałe.
Jaki jest koszt takiej inwestycji?
Ceny pomp ciepła od dłuższego czasu rosną z miesiąca na miesiąc, producenci podnoszą ceny urządzeń, gdyż cieszą się one duża popularnością. Jednak nie tylko to spowodowało wzrost cen. Materiały oraz części potrzebne do wyprodukowania całej pompy ciepła również znacząco wzrosły.
W stosunku do ubiegłego roku koszt pompy ciepła wzrósł o około 20-30% w zależności od marki, natomiast pozostałe artykuły konieczne do prawidłowej pracy pompy ciepła tj. zasobniki na wodę czy nawet zawory wzrosły aż o 50%! Patrząc na wzrost popytu na pompy ciepła, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie, można wywnioskować, iż ceny pomp ciepła w 2023 będą jeszcze wyższe od dzisiejszych. Warto również zwrócić uwagę na to, iż Komisja Europejska dąży do przyspieszenia wymiany wszystkich kotłów zasilanych paliwami kopalnianymi.
Podsumowując, ceny paliw stałych będą rosnąć, tak, jak dotychczas - pomp ciepła również, lecz są one zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Poza ekologicznym wpływem na środowisko, zapewniają również bezawaryjne i długoletnie funkcjonowanie, a przy tym wszystkim oszczędzają czas i siłę użytkownika. Stawiając pompę ciepła automatycznie rezygnujemy z kotłowni, przyłącza gazowego i instalacji kominowej, więc jednocześnie zwiększamy miejsce do zagospodarowania.
Koszt takiej inwestycji dla średniej wielkości budynku (około 150m2) to w przybliżeniu od 25 000PLN do 45 000PLN.
Zobacz na własne oczy jak montujemy pompy ciepła!
Jakie są koszty eksploatacyjne urządzenia?
Na koszty eksploatacyjne wpływ ma stosunkowo dużo czynników, jednak postaramy się w dużym uproszczeniu porównać roczne koszty użytkowania pompy ciepła i instalacji gazowej. Przyjmijmy jako model dom o metrażu 170 m2, który jest stosunkowo dobrze ocieplony
W dużym uproszczeniu, dla kotła tradycyjnego, zasilanego gazem ziemnym, roczny koszt eksploatacji tylko na użytek ogrzewania CO wynosi około 6300 PLN.
Przy identycznych założeniach, roczny koszt eksploatacji w przypadku pompy ciepła wynosi w przybliżeniu 3382 PLN - a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną 0PLN, przy takim założeniu instalacja produkuje całość energii niezbędnej do zasilania pompy.
Dzięki pompie ciepła zyskasz wysoki komfort oraz bezpieczeństwo, zarówno pod względem warunków, które należy spełnić, jak i pod względem pracy całego systemu ogrzewania. Ponadto uniezależnisz się od dostępności paliw kopalnych, które są importowane z odległych, a także niepewnych regionów świata.
A jeżeli chciałbyś, abyśmy dobrali pompę ciepła odpowiednią dla Twojego domu, skontaktuj się z nami - przeprowadzimy bezpłatny audyt!
🌐 Bezpłatna wycena 📲 727 929 398.